Mateusz Odoliński ze Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą został wyróżniony dyplomem Marszałka Województwa Mazowieckiego za szczególne zasługi dla rozwoju i promocji turystyki na Mazowszu. Zgłoszenia dokonała Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się podczas uroczystej Gali zorganizowanej w ramach XIII Sejmiku Województwa Mazowieckiego, 25 września br. w Centrum Kultury Izabelin.
Gratulujemy!
W dniach 9 - 12 września 2019 r. 20 osobowa grupa wyjechała do Niemiec w ramach operacji pn. „Wymiana doświadczeń, integracja, edukacja, środowisko naturalne” realizowanej przez Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy – Lokalna Grupa Działania w Ciechanowie oraz Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze w Płońsku na zaproszenie przedstawicieli partnerów z Niemiec. Projekt ma na celu podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie innowacyjnych rozwiązań stymulujących rozwój obszarów wiejskich na terenie UE. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
„Ocalić od zapomnienia”, czyli przywracamy czasy świetności budynku wiejskiego w Soboklęszczu poprzez zwiększenie aktywizacji i integracji społeczności lokalnej" to tytuł projektu grantowego realizowanego przez Stowarzyszenie Kreatywnych Kobiet „Na obcasach” w Jońcu, które na ten cel otrzymało dofinansowanie w wysokości 10 000 zł.
15 września 2019 r. w Szerominku, przy nowej Parafii pw. Św. Ojca Pio, odbyły się
XIV Płońskie Gminne Dożynki Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej.
Święto plonów w Gminie Płońsk rozpoczęła polowa Msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski.
Uroczystego powitania dokonał Gospodarz wydarzenia, wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, który zaprosił do symbolicznego stołu dożynkowego. W roli starostów dożynkowych w tym roku wystąpili młodzi mieszkańcy gminy Płońsk: Renata Drogosz i Dawid Traczyński.
W dniu 15 września 2019r., w ramach międzynarodowego projektu współpracy pt.„Co Wieś to inna pieśń”, na obszarze Lokalnej Grupy Działania-Przyjazne Mazowsze gościliśmy naszego partnera zagranicznego Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva z siedzibą w Bonares (Hiszpania).
Uczestnikami wizyty byli: Ignacio Caraballo - Marszałek Prowincji Huelva, Miguel Ángel Curiel Reinoso - prezes Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva oraz burmistrz gminy Hinojos, Pilar Cendrero Araújo - zastepca dyrektora Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva, Mayte Jiménez Díaz - manager Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva, Ángela Olaya Camacho - specjalista do spraw komunikacji w Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva, koordynatorka projektu.
W dniu 10.09.2019 r. po raz pierwszy w siedmioosobowym składzie zebrała się Kapituła Marki Przyjazne Mazowsze: Przewodnicząca Kapituły Pani Danuta Bronowska - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego O/Poświętne, Wiceprzewodnicząca Pani Katarzyna Ornarowicz - Starostwo Powiatowe w Płońsku, Sekretarz Pani Monika Łabęcka - LGD-PM oraz członkowie Kapituły: Pani Agata Sosińska - Osiecka - Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny - Park Spółdzielczy w Płońsku, Pani Paulina Wasiak - MODR O/Poświętne, Pani Zenona Szostek - Specjalista w zakresie produktu lokalnego, Pani Dominika Zacieska - LGD-PM. Przyznano 12 Certyfikatów Marka Przyjazne Mazowsze, które zostaną wręczone o godz. 10.30 podczas Konferencji nt. „Od pola do stołu – lokalnie i legalnie” zorganizowanej w ramach XIV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” w dniu 15.09.2019 r.
"Smart village – Inteligentna wieś" to innowacyjna, unijna koncepcja rozwoju obszarów wiejskich. Dnia 4 września br. w Starostwie Powiatowym w Płońsku odbyło się seminarium Lokalnej Grupy Działania- Przyjazne Mazowsze prezentujące bliżej tę tematykę.
Festyn w Krysku, którego tematem przewodnim jest rodzina zapisał się na stałe wśród imprez organizowanych przez Gminę Naruszewo. W tym roku odbył się w sobotę, 24 sierpnia. Pogoda dopisała i z pewnością była sprzymierzeńcem fantastycznej, rodzinnej atmosfery, pełnej radości, śmiechu i dobrego nastroju.
Chcesz się dowiedzieć w jaki sposób społeczności wiejskie w całej Europie opracowują innowacyjne rozwiązania lokalne i pomysłowe podejścia do rewitalizacji usług wiejskich w takich dziedzinach jak energia, transport, opieka społeczna, kultura, oświata i wiele innych?
W niedzielę, 18 sierpnia 2019 r. przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania - Przyjazne Mazowsze uczestniczyli w gminno - parafialnych dożynkach organizowanych przez Gminę Dzierzążnia i Parafię pw. Św. Pankracego w Guminie (gm. Dzierzążnia).
W dniach 14 – 15 sierpnia 2019 r. na terenie parku miejskiego w Raciążu odbył się już po raz szósty Jarmark Raciąski, który skupił blisko 80 wystawców prezentujących różnego rodzaju wyroby, pamiątki, rzeźby, rośliny ozdobne, rękodzieło a także produkty kulinarne (wędliny tradycyjne, pieczywo, sery, miody).
Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze zachęca wszystkich producentów, twórców sztuki ludowej, rzemieślników, osoby indywidualne, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe oraz inne zainteresowane podmiotydo udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Produktu Lokalnego „Skarby Regionów” w Lubochni organizowanym w dn. 28 -29 września 2019 r.
W dniach 26 i 27 lipca LGD-Przyjazne Mazowsze uczestniczyła w uroczystych obchodach X rocznicy powstania Regionu w Płońsku I.P.A . Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji.
Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej (gm. Pleśna, woj. małopolskie) wraz z partnerami operacji zaprasza do udziału w budowie oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Ten ważny i ambitny projekt jest skierowany do producentów żywności ekologicznej z terenu czterech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Inicjatorzy przedsięwzięcia są również otwarci na pomysły osób mieszkających w innych województwach.
Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiejw partnerstwie z Lubelskim Stowarzyszeniem Miłośników Cydru, Lokalną Grupą Działania Owocowy Szlak oraz Lokalną Grupą Działania Zielony Pierścień zaprasza do udziału w wyjeździe studyjnym do Holandii w ramach operacji pn. „Innowacje szansą na rozwój obszarów wiejskich” w dniach 18-22 sierpnia 2019 roku.
Celem wyjazdu studyjnego jest podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie innowacyjnych rozwiązań stymulujących rozwój obszarów wiejskich na terenie UE.
Ostatni weekend czerwca br. był bardzo obfity w wydarzenia kulturalne odbywające się w powiecie płońskim. Jednym z nich był IX Festiwal Truskawki Załuski 2019, który corocznie organizowany jest przez Urząd Gminy Załuski na boisku szkolnym w Karolinowie. W sobotę 29 czerwca br Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze zorganizowała stoisko informacyjno-promocyjne pod wspólnym namiotem z Urzędem Gminy Załuski.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
Wszelkie prawa zastrzeżone. Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze
Projekt i realizacja: Konrad Stępień