Najnowsze

Wyróżnione

Duński Leader - przykłady projektów

Dania może poszczycić się ciekawymi inicjatywami zrealizowanymi ze środków Leadra. Zmierzają one do wzrostu przedsiębiorczości i zwiększenia liczby miejsc pracy oraz do podniesienia atrakcyjności życia na obszarach wiejskich. Takie założenia ma lokalna grupa działania na wyspie Fionia - LAG Svenborg.

Realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju przez LAG Svenborg zaowocowała działaniami, które Duńczycy zaprezentowali mazowieckim lokalnym grupom działania podczas wizyty studyjnej. Gospodarze byli dumni przedstawionych poniżej działań branży spożywczej a także projektów kulturowych i innowacyjnych.

W Przedsiębiorstwie Gundestrup Mejeri – OR Bryghus występuje rzadkie połączenie mleczarni z browarem. Produkuje się tu dobrej jakości, wykwintne sery (pleśniowe, twarde i białe) z mleka skupowanego od okolicznych rolników. Produktem ubocznym powstałym w czasie produkcji sera jest serwatka. Z niej wytwarzane jest jedyne na świecie piwo - piwo na serwatce. Oczywiście w tej innowacyjnej metodzie warzenia piwa używa się nie tylko serwatki ale równieżsłodu jęczmiennego, słodu pszenicy, chmielu i innych dodatków. Gundestrup warzy przede wszystkim piwo Classic, Pilsner, Podwójny Bock, ALE. Przedsiębiorstwo produkuje piwo w takiej ilości w jakiej znajduje zbyt. Moce przerobowe są znacznie wyższe i wynoszą średnio ok. 200 0000 litrów rocznie. Cena tego unikalnego piwa jest dość wysoka (ok.4 euro).

Produkty z browaru i serowni można zakupić w określone dni tygodnia w sklepiku przy wytwórni oraz w innych punktach sprzedaży na wyspie Fionia. Sery i warzone tutaj piwo serwują także liczne restauracje w Danii.
Przedsiębiorstwo Gundestrup Mejeri – OR Bryghus korzystało ze wsparcia za pośrednictwem LAG Svenborg. Środki te właściciel firmy George Hoff wykorzystał na stworzenie sklepiku i zakup urządzeń sklepowych oraz na odnowienie pomieszczenia, gdzie dojrzewają sery. Wartością szczególną tej inicjatywy jest nie tylko zaspokajanie popytu na specjalistyczne produkty ale również dostarczanie ich nabywcom informacji na temat ich wytwarzania poprzez umożliwienie zwiedzania browaru i mleczarni. Wartością dodaną stała się tutaj wycieczka po „starej fabryce”. Ten projekt pokazuje jak zabezpieczyć stary obiekt, jak podtrzymać jego historię i jak wprowadzić na rynek nowy produkt (piwo z serwatki) tworząc jednocześnie miejsca pracy.
Winiarnia - Skaaruporevin – to jednocześnie mała winnica i winiarnia posiadająca certyfikat Cittaslow (przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia). Dodatkowym źródłem dochodu oprócz produkcji wina stał się tutaj jednoizbowy, mały domek, wybudowany z poszanowaniem dawnej architektury wiejskiej, pokryty trzciną. Budynek spełnia funkcję sali konferencyjnej, miejsca spotkań przy winie i jednocześnie jest punktem sprzedaży produktów regionalnych z okolicy. Zwraca uwagę fakt, że właściciel oferuje się nie tylko własny produkt lokalny – wino ale również artykuły spożywcze innych wytwórców z wyspy Fionii. Dzięki temu dysponuje bardziej atrakcyjną ofertą dla klienta oraz pomaga w dystrybucji innym wytwórcom. Ci w zamian u siebie również sprzedają jego artykuły. Taki sposób zwiększenia dostępności spożywczych towarów lokalnych jest godny naśladowania. Przygotowanie oferty handlowej nie wymagało tu specjalnych nakładów finansowych bowiem właściciele wykorzystali stare skrzynki od jabłek, stare kredensy i inne sprzęty, które czynią całą ekspozycję bardziej atrakcyjną. W ofercie są specjalne zestawy różnych specjałów, które mogą służyć jako upominek, unikalny prezent.

Właściciele winnicy korzystając ze środków przyznanych przez LAG Svenborg rozszerzyli zakres działań skierowanych do turystów. Ich projekt obejmował wyposażenie w stoły i krzesła małego domku oraz wykonanie toalet oraz zakup urządzeń kuchennych dla gości przebywających w gospodarstwie. Wartość dofinansowania to 30 % kosztów kwalifikowanych. Zwraca uwagę bardzo dobre oznakowanie tego gospodarstwa - duży szyld przy wjeździe.

Wytwórnia alkoholi - Aqua Vitae Syndyfyn znajduje się nieopodal wspomnianej winiarni. Właściciele otrzymali dofinansowanie z Leadera na angielską wersję książki popularyzującej duńską brandy z owoców. W byłym budynku gospodarczym właściciele produkują znakomite wódki z owoców – lokalny produkt spożywczy. Do destylacji używają sprowadzonej Niemiec aparatury z kutej miedzi i stali nierdzewnej. Destylacja w takiej kolumnie zapewnia osiągnięcie optymalnego aromatu i smaku wytwarzanej brandy. Fermentacja odbywa się w niskiej temperaturze i trwa od 4 do 10 tygodni. W jej efekcie otrzymuje się 3 typy alkoholi, które poddaje się specjalnej obórce, poprzez przechowywanie w specjalnych beczkach, bądź dodatkową destylację. W tej małej gorzelni produkuje się alkohol o mocy 42%. WłaścicielAqua Vitae Syndyfyn traktuje proces wytwarzania alkoholu jak sztukę wymagającą najwyższego kunsztu, podkreśla, że o wartości trunku decyduje smak i zapach. Wódki owocowe o bardzo wielu smakach są elegancko opakowane i ładnie reklamowane przez producenta, zaleca je do smakowania przy kawie, cieplej szarlotce lub dobrych posiłkach.

Przykłady te wskazują, że duńskie specjały - dziedzictwo kulinarne obszaru jest atrakcją dla turystów, wpływa na rozwój drobnych wytwórców korzystających z tradycji i jednocześnie pomaga w tworzeniu miejsc pracy.

LAG Svenborg wspiera projekty typowo „leaderowe”, pożądane, zachowujące dorobek kulturowy Danii jak również nowatorskie wykorzystanie zasobów obszaru np. artykułów z branży metalurgicznej.

Stary Młyn - Egebjerg Molle – pochodzi z XIX wieku. Jest to wiatrak w stylu holenderskim, usytuowany na wzgórzu (110 m n.p.m.), z którego roztacza się piękny widok na wyspę Fionia i archipelag. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga do 40 km. Obecnie remontowany jest przez stowarzyszenie prospołeczne, które nabyło obiekt i stara się zachować go w godnym stanie, udostępnia go publiczności organizując różne wystawy. Stowarzyszenie poszukując sponsorów wystąpiło także o środki z LAG Svenborg i w ramach realizowanego projektu remontuje młyn, trzy górne poziomy. W młynie już odbywają się ekspozycje, z czasem na górnych piętrach będzie urządzony punkt widokowy, kawiarnia. Stary młyn będzie służył mieszkańcom i turystom jako miejsce do zwiedzania, nauki, poznawania okolicy. Wiatraki są częścią duńskiego dziedzictwa, więc ich zachowanie jest ważnym działaniem na rzecz kultury i pielęgnowania krajobrazu.

Centrum Kultury w Taasinge - Taasinge forsamlingshus- Duńczycy określają je jako unikalny dom nowych możliwości. Na bazie neoklasycznego ratusza zaprojektowanego przez duńskiego architekta Einara Mindedal Rasmussena utworzono nowoczesne Centrum Konferencyjne. To Centrum położone jest we wsi Taasinge, 8 km od Svenborga (jednego z większych miast na wyspie Fionia). Powstało dzięki pracom remontowym o wartości około dziesięciu milionów dolarów. Pieniądze pochodziły z różnych programów, od wielu sponsorów w tym również z LAG Svenborg. Budynek jest ładnie usytuowany, sąsiaduje z wiejskim kościołem, którego wieża uznawana jest za najbardziej charakterystyczną wieżę renesansową na duńskiej wsi. Interesujący jest wystrój dużej sali konferencyjnej – artystyczna dekoracja inspirowana dramatycznymi historiami miłosnymi z literatury takich par jak: Romeo i Julia, Tristan i Izolda, Waldemar i Tove, oraz miejscowych kochanków: Elviry Madigan i Sixtena Sparre, którzy są pochowani na cmentarzu pod rozłożystym dębem, tuż obok Centrum. Dawny ratusz z doskonałym zapleczem kuchennym, wyposażeniem akustycznym i socjalnym jest powodem do dumy dla mieszkańców Taasinge. Jest „wyspą życia publicznego i prywatnego”. Odbywają się tu konferencje, jubileusze, spotkania wielu stowarzyszeń oraz przyjęcia takie jak chrzciny, wesela, itp.Dawny ratusz dziś jest centrum konferencyjnym otwartym dla biznesu, które funkcjonuje w całkowicie nowoczesnej i niepowtarzalnej wersji wzbogaconej legendą o kochankach.

Najbardziej niezwykły projekt dofinansowany z Leadera zrealizowała duńska firma Taasinge Kokillestoberi, która produkuje zakończenia słupków ogrodzeniowych z aluminium. Ten producent wytwarza też aluphone - nowy instrument perkusyjny zbudowany z dzwonków - z odlewu aluminium. Tych samych, których używa się jako zakończenia słupków ogrodzeniowych. Aluphone należy do rodziny instrumentów perkusyjnych, takich jak: marimba, wibrafon, dzwonki. Jest to całkowita nowość na rynku światowym.
Michael Hansen dyrektor Taasinge Kokillestoberi wraz z muzykiem Kai Stensgaard złożyli do LAG Svenborg projekt zakładający opracowanie i wprowadzenie aluphona na światowy rynek. Dotacja unijna stanowi 50 % wartości projektu. Produkcja tego instrumentu ma przyczynić się do tworzenia miejsc pracy związanych z jego wytwarzaniem i sprzedażą.
Bazę klientów stanowią muzycy i perkusiści z całego świata. Wynalazca poszukując rynków zbytu, bierze udział w największych targach perkusyjnych na świecie: w Indianapolis i Frankfurcie.Aluphone jest przeznaczony zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów, placówek oświatowych, szkół i kościołów. Z uwagi na unikalne brzmienie jest coraz częściej wykorzystywany przez muzyków na wielu kontynentach w różnych stylach muzyki. Barierą w popularyzowaniu tej nowości jest brak kompozytorów piszących muzykę na ten instrument.
Aluphone poznał już cały świat podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. Grała na nim Evelin Glennie w chwili zapalania znicza olimpijskiego - w najbardziej doniosłym momencie podczas inauguracji Igrzysk. Tym samym instrument przyniósł pozytywny rozgłos nie tylko „producentowi aluminiowych dzwonków z Tasasinge” ale również Danii.

1. Przedsiębiorstwio Gundestrup Mejeri - OR Bryghus

1a Browar 1b Piwo-z-serwatki 1c Produkcja-sera-twardego

2. Winiarnia - Skaaruporevin

2aten-maly-domek-to-miejsce-spotkan-przy-winie--sala-konferencyjna--sklepik-z-lokalnymi-produktami 2coferta-sklepiku-to-nie-tylko-miejscowe-wina-ale-takze--dzemy--soki-cukierki--piwo-i-inne-produkty-loklane 2bmiejsce-produkcji-wina 

3. Wytwórnia alkoholi - Aqua Vitae Syndyfyn

3aalkohole-w-sklepiku--przy-wytworni 3baparatura--do-destylacji-z-kutej-miedzi-i-stali-nierdzewnej 

4. Stary Młyn - Egebjerg Molle

4adunskie-wiatraki-sa-waznym-elementem-krajobrazu 

5. Centrum Kultury w Taasinge

5ana-scianach-artystyczne-dekoracje-inspirowane-historiami-milosnymi 

6. Aluphone

6aaluminiowe-dzwoneczki-sa-zakonczeniem-slupkow-ogrodzeniowych 6bMichale-Hansen-prezentuje-produkty-firmy 6dW-biurze-Michaela-Hansena-wisi-obraz--Evelin-Glennie-gra-na-aluphonie-w-trakcie-otwarcia-Igrzysk-w-Londynie 6cTablica-informujaca-ze-realizowany-tu-projekt-otrzymal-dofinansowanie-z-LAG

Duńczycy stawiają na innowacyjne projekty i na kreowanie miejsc pracy. Dawne obiekty otrzymują nowe przeznaczenie, lokalne zasoby stają się atrakcją dla świata, powodem do dumy dla ich wytwórców a w efekcie tworzone są miejsca pracy i następuje rozwój wsi i miasteczek. Źródłem tych przemian jest Leder w ramach PROW na lata 2007-2013.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Najechalska

Źródło:
www.lag-svenborg.dk
www.mejeri-bryg.dk
www.aguavitaesydfn.dk
www.egergmoelle.dk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.youtube.com/user/Aluphone

baboszewociechanowdzierzazniajoniecnaruszewoplonskraciazczerwinsksochocinzaluskiczerwinsk

domlgd

okladka publikacji CoWiP

 

ikonka broszura okładka

ikonka

Certyfikaty Przyjazne Mazowsze

IKONKAAA

ikonka2019

IKONKA

 

 

ikonka Ciekawostki Turystyczne

 

ikonka TWÓRCY LOKALNI

 

ikonka produkty lokalne

 

ikonka ciekawe biografie

 

 

2

 

mpnt

 

skrzat

 

 

Skrzatolandia

 

ikonka aktualna

LGD KSIAZKA

napisz

ziemia plonska okladka

okladka do akceptacji 1

IKONKA POTENCJAŁ TURYSTYCZNY

Archiwum artykułów

unnamed

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność