W dniach 19 i 22 września 2014 r. odbyły się wizyty studyjne w wybranych firmach turystycznych na terenie LGD - Przyjazne Mazowsze oraz LGD Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego. Są one jednym z zadań do realizacji w ramach międzynarodowego projektu współpracy TERRATurystyka dla Ożywienia Gospodarczego Obszarów Wiejskich, w którym uczestniczą trzy grupy polskie(LGD Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego, LGD – Przyjazne Mazowsze oraz LGD Aktywni Razem) i jedna fińska.
Celem wizyt było zacieśnienie współpracy pomiędzy podmiotami turystycznymi z obszarów lokalnych grup działania, które uczestniczą w projekcie, wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk a także poznanie wypracowanych podczas spotkań klubowych ofert turystycznych.
Pierwsza wizyta (tj. 19 września br.) miała miejsce na terenie LGD – Przyjazne Mazowsze. Odwiedziliśmy Centrum Rozrywki i Rekreacji oraz Centrum Afrykańskie w Sobanicach, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach muzycznych, podczas których uczyliśmy się gry na bębnach afrykańskich. Zajęcia poprowadził bardzo miły Afrykańczyk- Richard. Z Sobanic, w rozbawionych nastrojach, udaliśmy się do Rancha Aksamitka, gospodarstwa agroturystycznego w Gawłowie. Gospodarz oprowadził nas po obiekcie, opowiedział o historii powstania Rancha oraz o planach na przyszłość. Potem przejechaliśmy do Sobiesk, gdzie mieści się Przystań kajakowa Kaja nad rzeką Wkrą. Właściciel przystani zaprezentował sprzęt, jakim dysponuje oraz opowiedział o projektach, które realizuje za pośrednictwem LGD - Przyjazne Mazowsze. Ostatnim punktem programu była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Sielanka” w Pólce – Raciąż. Właściciel także realizuje ciekawe inicjatywy, na które pozyskał środki składając wnioski o przyznanie pomocy do Biura LGD-PM. Zaprezentował swoje gospodarstwo i przedstawił w kilku słowach wspomniane projekty. Po ożywionej dyskusji na temat uczestnictwa w projekcie TERRA oraz korzyści wynikających z jego realizacji, pożegnaliśmy się z „Sielanką” i wróciliśmy do Płońska.
Wspomniana wyżej druga wizyta (tj. 22 września br.) realizowana była na terenie LGD Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego. W deszczowy poranek uczestnicy projektu z trzech lokalnych grup działania spotkali się na molo nad Zalewem Zegrzyńskim. Po przywitaniu przez przedstawiciela grupy koordynującej projekt, Pana Edwarda Trojanowskiego, udaliśmy się na krótką wycieczkę katamaranem (firma Rejsy dla Ciebie) po Zalewie. Po zakończeniu rejsu pojechaliśmy do Kuligowa, gdzie przedstawiciele Fundacji „Dziedzictwo Nadbużańskie” oprowadzili nas po Skansenie Wsi Polskiej. Zwiedziliśmy stare chaty, kuźnię, oborę, w których to znajduje się wyposażenie z XIX i początku XX wieku. Z „odległej przeszłości” wróciliśmy do „teraźniejszości” aby zwiedzić Windsor Palace Hotel & Conference Center w Jachrance. Menager obiektu pokazał piękne sale konferencyjne, restaurację, pokoje gościnne oraz SPA, które wzbudziło zainteresowanie zwłaszcza wśród Pań uczestniczących w spotkaniu. Z Jachranki udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego w Jadwisinie, gdzie właścicielka przywitała nas ciepłym napojem miętowym i smacznymi rogalikami oraz opowiedziała o swojej ofercie. Następnymi obiektami jakie odwiedziliśmy były: Korty tenisowe, stadnina koni i pensjonat w Serocku, zabytkowy statek (z 1963 r.) Albatros w Serocku, Restauracja i Hotel Złoty Lin w Wierzbicy oraz Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne „Dom nad Wierzbami” w Jackowie Dolnym, gdzie w przepięknej scenerii rozlewiska Bugu odbywają się plenery artystyczne. Po pełnym pozytywnych wrażeń dniu, zmęczeni lecz zadowoleni z przebiegu wizyty, wróciliśmy do Płońska.
Ostatnia wizyta studyjna w ramach projektu TERRA będzie miała miejsce w drugiej połowie października na terenie LGD Fundacja Aktywni Razem z Łącka.
Opracowanie i zdjęcia: Agnieszka Matoblewska
ska
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
Wszelkie prawa zastrzeżone. Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze
Projekt i realizacja: Konrad Stępień
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...