Najnowsze

Wyróżnione

LGD – Przyjazne Mazowsze na lokalnych imprezach

15 września 2019 r. w Szerominku, przy nowej Parafii pw. Św. Ojca Pio, odbyły się 

XIV Płońskie Gminne Dożynki Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej.

 

Święto plonów w Gminie Płońsk rozpoczęła polowa Msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski.

Uroczystego powitania dokonał Gospodarz wydarzenia, wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, który zaprosił do symbolicznego stołu dożynkowego. W roli starostów dożynkowych w tym roku wystąpili młodzi mieszkańcy gminy Płońsk: Renata Drogosz i Dawid Traczyński.    

W uroczystościach wzięły udział delegacje wieńcowe,  które przygotowali parafianie z diecezji płockiej, w tym oczywiście i z naszych miejscowości. Po zakończeniu ceremoniału dożynkowego i przemówieniach zaproszonych gości, przedstawiciele LGD – Przyjazne Mazowsze przekazali na ręce Wójta Aleksandra Jarosławskiego rzeźbę „Skrzata Cholewiaka”. Skrzat został przekazany gminie w celu wspólnej promocji Marki – Przyjazne Mazowsze. W ramach tego projektu wykonano 11 skrzatów, które  zostały przekazane gminom wchodzącym w skład LGD - Przyjazne Mazowsze.  Każdy skrzat trzyma w ręku atrybut oddający specyfikę gmin należących do obszaru LGD-PM, opisaną w wierszu „Skrzatolandia”. 

W części artystycznej przed liczną widownią wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sochocin, mażoretki ''Diament" z MCK w Płońsku oraz zespoły: Kordian, Horyzonty, Na Luzie i WooW. Gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra.

Obchody Święta Plonów, są hołdem składanym rolnikom za ich ciężką pracę. Tradycja łamania się chlebem, upieczonym ze świeżo zebranych ziaren, pozostaje jedną z najpiękniejszych w polskiej kulturze ludowej.

Dożynki to nie jedyne wydarzenie minionej niedzieli. Również tego dnia na terenie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbył się

 XIV Jesienny Jarmark „od pola do stołu”

 

Przybyłych gości powitali Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR Warszawa i Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku.

 

 

Na stoisku Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze  uczestnicy imprezy degustowali produkty lokalne takie jak: smalec, kaszanka, kiełbasa oraz słoninka Skołatowska, która jest wpisana na listę produktów tradycyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja nt. "Od pola do stołu - lokalnie i legalnie", czego dowodem byli tak licznie przybyli słuchacze. Podczas konferencji Prezes LGD – Przyjazne Mazowsze – Danuta Kucińska i Danuta Bronowska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przewodnicząca Kapituły Marka Przyjazne Mazowsze, wręczyły wytwórcom produktów i przetworów żywnościowych wysokiej jakości  statuetki i Certyfikaty Marka Przyjazne Mazowsze w poniższych kategoriach:

 

W kategorii Produkt certyfikat przyznano:

Pani Marcie Łach,  Pólka Raciąż - ręcznie wykonane mydła naturalne

Panu Krzysztofowi Kowalskiemu, Gawłowo -  olej rzepakowy tłoczony na zimno

Restauracji „Poświętne” w Płońsku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie – roladki sienkiewiczowskie

Pani Katarzynie Wadas z PAT-KON Marek Rozwora, Skarboszewo – wołowina Highland Cattle z własnej hodowli

Pani Magdalenie Lewandowskiej z Śródmorskiej Manufaktury Serów, Śródborze – sery i jogurty owcze

Pani Emilii Ambroziak z KGW „W kobiecym gronie”, Nowe Radzikowo – konfitury według babci receptury: truskawkowa delicja i malina z pesteczką

Panu Grzegorzowi Ślesickiemu, Lubowidz – Lubowidzki strój zawkrzeński

W kategorii Usługa certyfikat otrzymali:

Pani Stanisławie Głowackiej, Załuski – bombki i ozdoby świąteczne oraz wyroby okazjonalne

Pani Małgorzacie Adamczyk z Gospodarstwa Agroturystycznego Sielanka, Pólka-Raciąż – ceramika-Raciąż

Pani Hannie Kowalskiej z Winnik – zagroda edukacyjna

W kategorii Inicjatywa certyfikat przyznano:

Gminie Płońsk – Płońskie Gminne Dożynki 

Miejskiemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu – Jarmark Raciąski

 

Celem certyfikatu Marka Przyjazne Mazowsze jest wyróżnienie produktów i przetworów żywnościowych wysokiej jakości, produkowanych na terenie LGD-Przyjazne Mazowsze i odległych od tego obszaru do 50 km takich jak: warzywa, owoce, soki tłoczone, miód, dynie, chleb, wędliny, sery, oleje i inne, ale także rękodzieła i rzemiosła, usług oraz inicjatyw promujących obszar LGD-PM. 

Każdy, kto otrzymał Certyfikat ma prawo do posługiwania się znakiem Marka Przyjazne Mazowsze. Certyfikat uprawnia również do oznakowania wyróżnionych produktów, usług, inicjatyw logiem Marki, umieszczania informacji o wyróżnionych produktach, usługach i inicjatywach w materiałach promocyjnych podmiotu i LGD - Przyjazne Mazowsze oraz organizacji współpracujących, korzystania z działań i promocyjnych prowadzonych przez Lokalną Grupę Działania -Przyjazne Mazowsze. 

Certyfikat przyznawany jest w formie licencji pełnej na okres dwóch lat z możliwością przedłużenia. Licencja i używanie certyfikatu Marka Przyjazne Mazowsze jest bezpłatne.

Certyfikaty Marki Przyjazne Mazowsze przyznawane są w drodze kolejnych edycji konkursu, ogłaszanych przez Kapitułę co najmniej jeden raz w roku. 

Zasady przyznawania certyfikatu Marka Przyjazne Mazowsze zostały opracowane przez Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze w ramach operacji własnej pn. „ Marka Przyjazne Mazowsze” poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

W ramach zadania publicznego pn. „Wyspa akcji i animacji”, które było współfinansowane ze środków Powiatu Płońskiego, Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze zapewniła dodatkowe atrakcje  podczas XIV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” i XIV Płońskich Gminnych Dożynek Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej. Były to animacje mieszkańców powiatu płońskiego, podczas których poprzez gry i zabawy zarówno dzieci jak i dorośli mogli poznawać nasz powiat, jego dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. 

 

baboszewociechanowdzierzazniajoniecnaruszewoplonskraciazczerwinsksochocinzaluskiczerwinsk

MazDniRol 24

domlgd

okladka publikacji CoWiP

 

ikonka broszura okładka

ikonka

Certyfikaty Przyjazne Mazowsze

IKONKAAA

ikonka2019

IKONKA

 

 

ikonka Ciekawostki Turystyczne

 

ikonka TWÓRCY LOKALNI

 

ikonka produkty lokalne

 

ikonka ciekawe biografie

 

 

2

 

mpnt

 

skrzat

 

 

Skrzatolandia

 

ikonka aktualna

LGD KSIAZKA

napisz

ziemia plonska okladka

okladka do akceptacji 1

IKONKA POTENCJAŁ TURYSTYCZNY

Archiwum artykułów

unnamed

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność